Vineri, 29 martie 2019, Facultatea de Fizică, în parteneriat cu Asociația Studenților Fizicieni, găzduiește a doua ediție a evenimentului „Facultatea de Fizică de la A la Z”, un eveniment de promovare a științei, dedicat elevilor de liceu care urmează profilul real.

Tinerii vor avea posibilitatea să participe la ateliere, să viziteze laboratoarele Facultății de Fizică şi să cunoască oferta educațională a facultății. În program este prevăzută și o sesiune de experimente interactive în care elevii se vor întâlni cu cercetători din institutele naționale de cercetare de pe Platforma de la Măgurele.

Participarea la eveniment este gratuită, dar accesul se face în baza unei înregistrări prealabile la adresa ffaz@fizica.unibuc.ro  până la data de 24 martie 2019.

Programul complet al evenimentului poate fi consultat aici.