În perioada de 13-15 mai 2019, Facultatea de Litere a Universității din București își deschide porțile din sediul său de pe strada Edgar Quinet, nr. 5-7, pentru toți cei interesați (elevi, liceeni, profesori) să participe la evenimentele dedicate promovării programelor de studii ale facultăţii.

Vor fi vizite ghidate la Sala de Lectură a Bibliotecii, cursuri deschise, standuri de informare în Holul de Marmură și o conferință susținută de profesorul Emil Ionescu, dedicată deopotrivă studenților și liceenilor, în seara zilei de miercuri, 15 mai 2019, de la ora 18:00, în amfiteatrul Bălcescu.

Lista cursurilor deschise, orarul vizitelor ghidate și mai multe informații legate de acest eveniment se pot găsi pe site-ul facultății, în secțiunea dedicată.