Simpozionul „Chimia – Prieten sau dușman?!” 2012

Facultatea de Chimie a Universității din București organizează a VI-a ediție a Simpozionului „Chimia – prieten sau dusman?!” sub egida Ministerului Educației, Cercetării, Tineretului și Sportului, în colaborare cu Rectoratul Universității din București, Societatea de Chimie din România și cu sprijinul Inspectoratului Școlar al Municipiului București și al Inspectoratelor Școlare Județene.

Etapa națională a Simpozionului se va desfășura în data de 12 mai 2012, ora 9:00 în amfiteatrele Facultății de Chimie din Șoseaua Panduri, nr. 90-92.

Sesiunea de comunicări științifice se adresează elevilor din învățământul liceal și are ca obiective stimularea creativității, educarea gândirii știintifice și a lucrului în echipă, dezvoltarea abilităților de comunicare și a spiritului de competiție în cercetarea științifică din domeniul chimiei. Comisia de evaluare va aprecia calitatea, originalitatea și contribuția personală a elevilor în elaborarea și prezentarea lucrărilor / proiectelor științifice.

Tags: , ,