Săptămâna Masteratelor la Facultatea de Litere

masterateÎn perioada 24-28 februarie 2014, Facultatea de Litere din cadrul Universității din București își așteaptă vizitatorii, pentru al doilea an consecutiv, în sediul său central din strada Edgar Quinet, nr. 5-7 (Piaţa Universităţii), sector 1, Bucureşti, la o nouă serie de întâlniri între studenți, profesori, alumni și specialiști: paneluri științifice și  profesionale, prezentări, dialoguri, dezbateri, expoziții, seară de film, precum și vizite în cadrul unor companii de profil.

Evenimentul se adresează nediferenţiat absolvenţilor de licenţă care doresc să urmeze unul dintre cele 11 masterate acreditate ale Facultății de Litere, în acelaşi timp el făcând posibil dialogul între candidați și reprezentanții fiecărui program de studiu. Unice ca ofertă educațională în România, masteratele sunt construite în domeniile fundamentale de studiu ale facultății:

1. filologie (Studii avansate în lingvistică – structura și funcționarea limbii române, Studii literare, Teoria și practica editării şi Didactici ale disciplinelor filologice);
  2. studii culturale (Cultură și politică în context european și internațional, Etnologie, antropologie culturală și folclor și Cultură și civilizație ebraică);
  3. ştiinţe ale comunicării (Consultanță și expertiză în publicitate, Modele de comunicare și relații publice, Gestionarea informației în societatea contemporană);
  4. asistenţă managerială şi secretariat (Managementul informației și al documentelor).

Săptămâna Masteratelor, eveniment organizat în cadrul Facultății de Litere, le oferă  studenților ocazia de a cunoaște oferta educațională 2014-2016, precum și activitatea de cercetare a masteranzilor din cadrul programelor prezentate. Evenimentul dorește să întărească relațiile din interiorul comunității a cărei activitate științifică este dedicată științelor umaniste și științelor comunicării şi asigură totodată posibilitatea fie a continuării studiilor de licenţă, fie a specializării într-un domeniu nou.

Mai multe Informații despre program și despre masteratele Facultății de Litere se găsesc aici.

PROGRAMUL Săptămânii Masteratelor – Litere 2014

LUNI, 24 FEBRUARIE

Cultură şi politică în context european şi internaţional

14:00-16:00, Sala 308

Prezentarea programului de masterat

Studii avansate în lingvistică

16:00-18:00, Sala de Consiliu

MARȚI, 25 FEBRUARIE

Managementul informației și al documentelor

16:00-18:00, Sala 203

Prezentări, dialoguri și dezbateri.

Teoria și practica editării

16:00-18:00, Catedra de literatură română

Cultură și civilizație ebraică

18:00-20:00, Centrul de studii ebraice (demisol)

Atelier cultural: seară de film

MIERCURI, 26 FEBRUARIE

Studii literare

12:00-14:00, Sala 118

Întâlnire cu profesori şi masteranzi

Gestiunea informaţiei în societatea contemporană

16:00-18:00, Amfiteatrul Bălcescu

Prezentări, dialoguri, dezbateri, expoziţii.

JOI, 27 FEBRUARIE

Consultanţă şi expertiză în publicitate

13:00-14:00, Sala 305

Vizită la agenţia Geometry Global