Mentorat

Vreți să aflați din timp ce înseamnă viața de student al Universității din București sau cum să vă pregătiți de admitere? Studenții noștri vin în ajutorul vostru.
Le puteți adresa toate întrebările voastre, prin intermediul e-mailului.

Mentoratul este o activitate voluntară a studenților din cadrul Asociațiilor studențești ale Universității din București.

Informațiile oferite de studenții UB vin în sprijinul vostru ca un suport în vederea integrării și adaptării la viitoarea viață studențească, însă nu înlocuiesc informațiile oficiale pe care le puteți solicita la secretariatele facultăților sau le puteți consulta pe website-urile facultăților, acestea fiind sursele principale de informare în vederea candidării la Admiterea din cadrul Universității din București.

Obiectivul secțiunii Mentorat este acela de a oferi candidaților informaţii suplimentare despre:

  • ce specializări să alegi în funcție de preferințele tale de studiu,
  • ce înseamnă viața de student al Universității din București,
  • biblioteci,
  • cum să te pregătești pentru admiterea la facultățile Universității din București,
  • cum sunt examenele,
  • cum este atmosfera de la cursuri,
  • cum sunt profesorii,
  • cum să îți planifici timpul astfel încât să beneficiezi la maximum de experiența de student,
  • care pot fi oportunităţile de practică,
  • în ce domenii te poţi angaja după absolvirea facultății.
Responsabili de mentorat - Facultatea de CHIMIE

Andreea Minea -Licență, anul II, Chimie Farmaceutică
E-mail: andreeaminea77@gmail.com
Facebook: https://www.facebook.com/andreea.mineaa
Instagram: andreeamineaa


Tudor Toderasc – Licență, anul II, Chimie
E-mail: tudortoderasc@yahoo.com
Facebook: https://www.facebook.com/tudor.alexander.7 
Instagram: tudortoderasc


Delia Mărtinaș – Master anul I, Biomolecule
E-mail: delia.martinas27@gmail.com
Facebook: https://www.facebook.com/delia.martinas27
Instagram: deliamartinas27


Adela Dobre – Master anul I, Chimia medicamentelor și produselor cosmetice
E-mail: dobre.adela@yahoo.com
Facebook: https://www.facebook.com/adela.dobre.18
Instagram: adela_dobre


Numan Nimet – Master anul I, Biomolecule
E-mail: nimet1997@yahoo.com
Facebook: https://www.facebook.com/nimet.numan.9
Instagram: numan.nimet


Codruța Bădescu – Master anul I, Biomolecule
E-mail: badescu.codruta@gmail.com
Facebook: https://www.facebook.com/codruta.blackfeather
Instagram: codruta__b


Laura Paladache – Master anul I, Biomolecule
E-mail: lauraelena84@yahoo.com
Instagram: lauraelena3103


Șova Constantin  Asociația Studenților Chimiști – UB
E-mail: sova.titu@gmail.com

Responsabili de mentorat - Facultatea de GEOGRAFIE

Mirea Ioana Alexandra
E-mail: amirea290@gmail.com


Petre Angelo Andi
E-mail: angeloandi00@gmail.com


Radu Andrei Cristian
E-mail: raduandrei1240@gmail.com

Responsabili de mentorat - Facultatea de LIMBI ȘI LITERATURI STRĂINE

Profesorii răspund la toate întrebările legate de admitere sau de diverse alte aspecte ce țin de viața de student la adresa de email admitere@asls.ro

Responsabili de mentorat - Facultatea de MATEMATICĂ ȘI INFORMATICĂ

Întrebările către responsabilii de mentorat ai Facultății de Matematică și Informatică pot fi adresate pe pagina de Facebook a facultății, aici.

Iștoc Ramona 
E-mail: ramonaistoc12@gmail.com


Dawod Paul
E-mail: nasserpaul@gmail.com


Olaru Elena
E-mail: elenaolaru2001@yahoo.com


Vasilescu Mihai
E-mailmihai.vasilescu1204@gmail.com

Responsabili de mentorat - Facultatea de ISTORIE

Antoniu Bogdan
E-mail: antoniu68@yahoo.com


Coman Marian
E-mail: marian.coman@istorie.unibuc.ro


Zaharia Daniela
E-mail: daniela.zaharia@yahoo.com


Bottez Valentin
E-mailvalentin_bottez@yahoo.com


Savu Francesca
E-mail: francesca.savu@unibuc.ro

Noutăți Admitere