Mentorat

Mentorat

Cum funcţionează

Candidații la admiterea la Universitatea din București pot relaționa prin e-mail cu un student din reţeaua de studenţi voluntari ai Universităţii din Bucureşti. Studenţii sunt organizaţi pe facultăţi.

Despre Mentorat

Mentoratul este o activitate voluntară a studenţilor din facultăţile Universității din București. Studenţii nu oferă informaţiile oficiale despre admitere deoarece acestea pot fi găsite fie pe site-urile facultăților, fie în secțiunile Informații oficiale și Ultimele Noutăți sau la secretariatele facultăților. Obiectivul secțiunii Mentorat este de acela de oferi candidaților informaţii suplimentare despre:

  • ce specializări să alegi în funcție preferințele tale de studiu,
  • ce înseamnă viața de student al Universității din București,
  • biblioteci,
  • cum să te pregătești pentru admiterea la facultățile Universității din București,
  • cum sunt examenele,
  • cum este atmosfera de la cursuri,
  • cum sunt profesorii,
  • cum să îți planifici timpul astfel încât să beneficiezi la maximum de experiența de student,
  • care pot fi oportunităţile de practică,
  • în ce domenii te poti angaja după absolvirea facultății,

Administratorii site-ului admitere.unibuc.ro atenţionează că studentul voluntar nu reprezintă instituţia academică şi nu este sursa informatiilor despre admitere, are un rol de suport pentru candidat în vederea unei mai bune integrări şi adaptări la viitoarea viaţa studenţească.

Lista Responsabililor de Mentorat pe facultăţi.

ADMINISTRAȚIE ȘI AFACERI

  • Roxana Militaru – roxanamilitaru@yahoo.com

BIOLOGIE

  • ASB: Iulia Mațuchiș – luly_the_truly@yahoo.com
  • ASB: Păun Victoria Ioana – ioana_viki@yahoo.com

CHIMIE

  • ASC-UB  – contact@asc-ub.ro, alina.negoi@yahoo.com

DREPT

  • Grecu Andreea – andreea.beatrice@yahoo.com
  • Ana-Maria Purcăreanu – anamaria.purcareanu@yahoo.com

FIZICĂ

  • Meclea Cristina – crys_dulcikka_4u@yahoo.com
  • Șerban Andreea – d3_d3y@yahoo.com
  • Carpen Lavinia – laviniacarpen09@yahoo.com
  • Cărare Alin – alin_florin2001@yahoo.com

FILOSOFIE

  • Asist. Dr. Constantin Vică – constantin.vica@gmail.com

GEOLOGIE ȘI GEOFIZICĂ

GEOGRAFIE

  • Andreea Dan – andreea.dan407@gmail.com
  • Tobolocea Teodor – tobolceateo@yahoo.com
  • Pintilie Ionica – p.ionica@yahoo.com

ISTORIE

  • Simona Barbu – mariasimona_barbu@yahoo.com

JURNALISM ȘI ȘTIINȚELE COMUNICĂRII

  • Sabina Ghiulțu – sabinaghiultu@yahoo.com
  • Andra Toma – andra_toma92@yahoo.com

LITERE

  • Mădălina Moja – madalina.moja@gmail.com

LIMBI ȘI LITERATURI STRĂINE

  • Bianca Ștefură – bianca.stefura@asls.ro
  • Șerban Larisa – larissa_serban@yahoo.com

MATEMATICĂ ȘI INFORMATICĂ

  • Mărgărint Vlad – margarintvlad@gmail.com

PSIHOLOGIE ȘI ȘTIINȚELE EDUCAȚIEI

  • Dumitru Alina – Departamentul pentru Formarea Profesorilor – Pedagogia Învățământului Primar și Preșcolar – alinaa_dumitru@yahoo.com
  • Hertu Marilena Camelia – hertumarilena@gmail.com
  • Moroldo Mădălina – m.moroldo@gmail.com

SOCIOLOGIE ȘI ASISTENȚĂ SOCIALĂ

  • Ploeșteanu Ioana – ploesteanu.v.ioana@gmail.com
  • Oniga Adelina – adde.ade25@yahoo.com
  • Stănică Antonia – antonia_stanica@yahoo.com

ȘTIINȚE POLITICE

  • asspub@yahoo.com

TEOLOGIE BAPTISTĂ

  • Hudiț Daniel – huditz@ymail.com

TEOLOGIE ORTODOXĂ

  • Nachiu Ștefania – thefanastef@yahoo.com

TEOLOGIE ROMANO-CATOLICĂ ȘI ASISTENȚĂ SOCIALĂ

  • Ioana Enascut – ioanaenascut@yahoo.com