Facultatea de Teologie Romano-Catolică

[expand title=”Master Asistenţa Socială a Bisericii”]

Prezentare:

Conținutul acestui program de master se înscrie în dimensiunea inovatoare a strategiei de dezvoltare și de cercetare a facultății. Acest rol important al Bisericii în structurile sociale ale lumii constituie câmpul de cercetare al acestui master, care va valorifica aspecte teologice și sociale, pentru a determina rolul omului religios și apărarea demnității acestuia în orice tip de societate.

Absolvenții acestui program de master vor avea cunoștințele și abilitățile necesare pentru a asigura servicii de asistenta și consiliere socio-psiho-pedagogică din următoarele domenii: tehnici de intervenție în asistența socială; metode de consiliere și terapii de grup; politici de incluziune sociala pentru familie și copil; implementarea valorilor religioase în activitatea de asistență socială.

Parteneri: Asociația Caritas București, Fundația „Dezvoltarea popoarelor”, Serviciul iezuiților pentru Refugiați din România, Organizația Umanitară „Concordia”, Serviciul de Ajutor Maltez; Parohiile, Școlile catolice, Azilurile, Căminele de bătrâni, Casele pentru copiii străzii din Arhidieceza Romano-Catolică de București.

Cursuri: Antropologie biblică; Doctrina socială a Bisericii; Etica socială creștină; Sociologie generală; Sociologie biblică; Sociologia religiei; Sociologia devianței; Sociologia familiei; Psihologie socială aplicată; Psihologia dezvoltării; Principii fundamentale ale asistenței sociale; Mecanismele solidarității sociale; Metode și tehnici în asistența socială; Dreptul civil; Dreptul familiei; Politici sociale.

Profesori: Pr. lect. dr. Victor Dumitrescu; Lect. dr. Marta Elisa-Andro; Lect. dr. Cristina Mareș; Asist. dr. Ștefan Beca; Asist. dr. Ioana Iliescu; Pr. Dr. Lucian Dîncă.

Perspective în carieră:

Această specializare își propune formarea unor absolvenți bine pregătiți teoretic și practic în domeniul serviciilor sociale, capabili să asigure eficient managementul acestor servicii. Aceștia pot ocupa funcții în următoarele domenii:

– Servicii publice de asistență socială (DGASPC, alte servicii din sistemul public);

– Servicii de asistență socială oferite de ONG-uri, fundații, alte organizații private;

– Sistemul public de asistență medicală (dispensare, policlinici, spitale);

– Sistemul privat ecleziastic de asistență socială;

– Alte instituții socio-medicale.

Admitere:

1. Componenţa dosarului de înscriere: cerere-tip de înscriere (se obține de la secretariat); diploma de bacalaureat în original; diploma de licență și foaia matricolă în original sau adeverință de licență pentru promoția 2012; certificatul de naștere, copie legalizată; certificatul de căsătorie, copie; buletin de identitate, copie; 3 (trei) fotografii tip buletin de identitate; chitanța de plată a taxei de înscriere (80 RON) – se achită la casieria Universității (Bd. Kogălniceanu nr. 36-46, la subsol); recomandarea parohului; dosar plic.

Bibliografie minimală pentru concursul de admitere: Mica Biblie, Catehismul Bisericii Catolice, Compendiu de Doctrină Socială a Bisericii, Documentele Conciliului Vatican II (în special Dei Verbum, Dignitatis Humanae și Gaudium et Spes).

CONTACT: Facultatea de Teologie Romano-Catolică, Str. G-ral Berthelot 19, 010164 București; Tel./Fax: 021 314 86 10; E-mail:  office_trc@yahoo.com; Website: www.ftcub.ro.

[/expand]
[expand title=”Master Comunicare Biblică şi Eclesială”]

Prezentare:

Conținutul acestui program de master oferă un curriculum de studiu interdisciplinar, necesar pentru a aprofunda conceptul de comunicare religioasă și conceptul de comunicare socială. Acest master creează un cadru favorabil studiului interdisciplinar al științelor socio-umane și științelor comunicării religioase în următoarele domenii: sociologia și antropologia comunicării; metode de cercetare și de analiză a discursului social și biblic; practici de comunicare interdisciplinară în mass media; principii de etică creștină; consiliere psihopedagogică și spirituală.

Parteneri: Parlamentul României, Radio Vatican, Arhidieceza Romano-Catolică de București, Radio România Actualități, Centrul de Comunicații Sociale „Angelus Communicationis”, Radio Maria, TVR, CTV, KTO, Editura ARCB, Revista Actualitatea Creștină.

Cursuri: Semiotică biblică; Analiza narativă biblică; Analiza textului; Teoriile comunicării; Paradigmele comunicării; Structura argumentării; Semiotica competenței educaționale; Semantică; Consiliere psihopedagogică; Teoria și practica consilierii; Comunicarea nonverbală; Etica și deontologia comunicării sociale; Etica creștină și mass-media; Evanghelizare prin mass-media; Motivația comportamentului religios; Persoana și comunicarea; Gen, personalitate și comunicare.

Profesori: Prof. dr. Daniel Barbu, Prof. dr. Gabriela Blebea-Nicolae, Prof. dr. Mihaela Voicu, Lect. dr. Tereza Brândușa-Palade, Pr. lect. dr. Tarciziu-Hristofor Șerban, Dr. Wilhelm Tauwinkl.

Perspective în carieră:

Absolvenții acestui master pot ocupa funcții în următoarele domenii: în instituții centrale ale statului și ale bisericii (Parlament, Președinție, Guvern); departamente de resurse umane; învățământ superior, cercetare științifică; învățământ preuniversitar; studii de piață și marketing; mass-media.

Admitere:

2. Perioada de admitere: Înscrierile și examenul de admitere vor avea loc în luna septembrie (datele exacte se vor comunica ulterior).

[/expand]