FJSC își deschide porțile pentru candidați

Facultatea de Jurnalism și Științele Comunicării începe, în perioada 3-5 aprilie 2013, promovarea pentru anul universitar 2013-2014.

• Astfel, pe 3 aprilie, începând cu orele 11.00, Facultatea de Jurnalism își va prezenta programele de master. Evenimentul va avea loc în amfiteatrul R3, etaj 3, Facultatea de Chimie (Metrou, Universitate).
  • Pe 4 aprilie, FJSC va fi prezentă la Târgul Educației între orele 10.00 – 18.00 (sediul Facultății de Drept al Universității din București, Bd. Mihail Kogălniceanu nr.36-46, sector 5, București). Tot pe 4 aprilie, la stand, se va organiza, cu sprijinul Televiziunii Române, Studioul TV F.J.S.C., unde candidații își pot testa abilitățile de posibili viitori oameni de televiziune.
  • Pe 5 aprilie, FJSC va organiza Ziua Porților Deschise, eveniment ce se va desfășura la sediul Facultății (Bd. Iuliu Maniu 1-3), între orele 10.00 – 20.00.

Programul va fi următorul:

10.00-11.00 – Turul facultății

11.00-13.00 Simulare de examen de admitere, cu îndrumări și sugestii disponibile din partea profesorilor corectori

13.00-14.00 Workshop „Videoclip publicitar” (lector univ. dr. Mădălina Moraru)

14.00-15.00 Workshop Televiziune (asist. univ. drd. Horia Moraru)

15.00-17.00 – Un nou episod din Serile FJSC cu invitat- surpriză, jurnalist (lector univ. dr. Antonio Momoc).

15.00-17.00„Pune punctul pe D2!”-  concurs – dezvoltare durabilă (conf. univ. dr. Mirela Lazăr). Înscrierile în competiţie se fac în perioada 18-31 martie, trimiţând un e-mail cu datele de contact pe adresa dezvoltare.durabila@yahoo.com  sau se vor face direct la FJSC pe 5 aprilie, între orele 15:00-17:00, la sala 614.

Concursul constă într-o probă în faţa camerei. Fiecare participant va avea la dispoziție un minut pentru a-și exprima cât mai convingător aşteptările de la studiile universitare, răspunzând la întrebările:

• Ce reprezintă pentru tine facultatea?
  • Este facultatea o „Şcoală Altfel”?

În perioada 5-12 aprilie, clipurile vor fi postate pe grupul de Facebook „Meditaţii gratuite admitere FJSC” disponibil aici.

Clipul câștigător va trebui să genereze cât mai multe vizualizări, aprecieri şi comentarii relevante. Pe 12 aprilie, ora 00:00 se va opri numărătoarea. Juriul format din studenţii Masterului francofon „Media, Dezvoltare şi Societate” coordonaţi de Conferențiar Dr. Mirela Lazăr va evalua rezultatele competiţiei.

Pe 13 aprilie se vor afișa rezultatele, primii trei clasaţi fiind recompensaţi cu internshipuri de o lună în Departamentele de Comunicare ale unor ONG-uri. Centrul pentru Cercetare Avansată în Management şi Etică Aplicată este doar una dintre organizaţiile care îşi aşteaptă stagiarii.

Tags: , , ,