Facultatea de Științe Politice specializări, admitere 2017

Facultatea de Științe Politice organizează în 2017 concurs de admitere la următoarele programe de studii universitare de licenţă:

• Ştiinţe politice (în lb.română, engleză sau franceză)
  • Studii de securitate
  • Relații Internaționale și Studii europene (în lb. engleză)

Concursul de admitere la Facultatea de Științe Politice, pentru toate programele de studii unviersitare de licență, constă în două probe:

1. Scrisoare de intenţie (eseu motivațional) de aproximativ 500 de cuvinte, redactată în limba română, notată cu admis/respins.

2.Media obținută la examenul de bacalaureat.

Departajarea candidaților admiși cu aceeași medie pe ultimul loc se va face în funcție de:

1. nota de la disciplina obligatorie de limba română din cadrul examenului de bacalaureat;

2. nota de la a doua disciplină obligatorie din cadrul examenului de bacalaureat.

Perioada de înscrieri: 6-15 iulie 2017

Mai multe informații legate de modalitatea de admiterela Facultatea de Științe Politice pot fi consultate aici.