Examinări pentru obținerea Certificatelor Europene Lingvistice la Centrul de Limbi Străine al Universității din București

Centrul de Limbi Străine al Universităţii din Bucureşti organizează în luna aprilie 2014 o nouă sesiune de examinări în vederea obţinerii Certificatelor Europene Lingvistice, tip E.C.L.

Certificatele au valabilitate nelimitată, sunt recunoscute în spațiul european și sunt construite în conformitate cu Cadrul European de Referință pentru Predarea și Învățarea Limbilor Străine.

Certificatele E.C.L. se află pe lista Ministerului Educației Naționale, echivalând proba de verificare a competențelor lingvistice din cadrul examenului de Bacalureat.

Persoanele interesate pot accesa pentru mai multe informații site-ul Centrului Naţional  E.C.L., ecl.org.ro.

Persoanele din București se pot adresa direct Centrului de Limbi Străine al Universităţii  din Bucureşti, cu sediul în str. Schitu Măgureanu, nr. 1, et. 2, tel. 021 312 54 54.

Calendarul testării

Data limită de înscriere: 12 martie 2014

Limbile testate: engleza, maghiara, polona, germana, italiana, franceza, româna, spaniola, rusa, sârba, ceha, croata, slovaca

Datele testărilor: 10 aprilie 2014 (pentru nivelul A2); 11 aprilie 2014 (pentru nivelele B1 și C1);  12 aprilie 2014 (pentru nivelul B2)

Certificatele  constituie documente utile la angajare, promovare, burse de studiu.

Persoană de contact:  Aldea Maria, tel: 021 312 54 54, între orele 8-13.