Concurs Național de Fizică pentru elevi

Vineri, 11 aprilie 2014, Facultatea de Fizică a Universității din București organizează în cadrul programului „Să știi mai multe, să fii mai bun!” a doua ediție a Concursului Național de Fizică pentru elevi Hands on Universe.

Această ediţie este inclusă în calendarul concursurilor naționale școlare organizate în anul şcolar 2013/2014 fără finanţare M.E.N. La acest concurs pot participa elevi și cadre didactice din București și din țară cu prezentări ale preocupărilor lor în domeniul Fizicii. Detalii suplimentare privind organizarea concursului sunt disponibile aici.

De asemenea, Facultatea de Fizică a Universității din București organizează Concursul de Fizică online PhysWeb. Concursul este deschis tuturor elevilor care învaţă şi aplică Fizica în cadrul activităţilor extracurriculare şi extraşcolare. Mai multe detalii despre acest concurs se găsesc aici.