Începând de luni, 15 martie 2021Facultatea de Filosofie a Universității din București a lansat procedura de preînscrieri pentru Admiterea 2021. Astfel, candidații vor putea completa online formularul în vederea participării la examenul de admitere care se va desfășura în sesiunile iulie și septembrie 2021.

Cu acest prilej, profesorii Facultății de Filosofie invită persoanele interesate la un „Banchet Filosofic online” în perioada 5-9 aprilie 2021La acest eveniment sunt invitați să participe toți cei interesați de dialogul filosofic, în mod special elevii și studenții aflați în căutarea răspunsurilor la întrebări existențiale și dornici de formarea unui spirit interogativ și critic.

Cursurile se vor desfășura exclusiv online în fiecare dintre zilele menționate, în intervalul orar 13:00-15:00. Pe parcursul celor cinci zile, Dorina Pătrunsu, Cristian Iftode, Mircea Dumitru, Constantin Stoenescu și Oana Șerban, cadre didactice la Facultatea de Filosofie, vor susține cursuri deschise care tratează teme filosofice din actualitatea politică și culturală sau din aria interogațiile existențiale profunde, precum libertatea de gândire și de exprimare, legătura dintre filosofie și viață, existența Eului, identitatea personală, dezastrul ecologic global, opera de artă în era Netflix.

Programul complet al „Banchetului” este următorul:

Luni, 5 aprilie 2021, ora 13.00-15.00: conf. univ. dr. Dorina Pătrunsu, Între ură și iubire: libertatea de gândire și de exprimare

Marți, 6 aprilie 2021, ora 13.00-15.00: conf. univ. dr. Cristian Iftode, Filosofie pentru viață: argumente terapeutice și exerciții spirituale

Miercuri, 7 aprilie 2021, ora 13.00-15.00: prof. univ. dr. Mircea Dumitru, Exisă Eul? Despre câteva puzzle-uri ale identității personale

Joi, 8 aprilie 2021, ora 13.00-15.00: prof. univ. dr. Constantin Stoenescu, Omenirea la răscruce. Criza ecologică și filosofia

Vineri, 9 aprilie 2021, ora 13.00-15.00: asist. univ. dr. Oana Șerban, Efectul Pygmalion în era Netflix: ecranul global și opera de artă

Pentru a participa, vă invităm să vă înscrieți completând următorul formular.

Secţiune accesibilizată pentru persoanele cu dizabilităţi de vedere