Admitere la Facultatea de Filosofie – sesiunea septembrie 2016

Facultatea de Filosofie organizează în această toamnă a doua sesiune de admitere la studii de licenţă şi masterat, precum şi sesiunea anuală de admitere la doctorat.

Toate programele facultății oferă o specializare solidă care le permite absolvenţilor să lucreze în: organizaţii europene, organizaţii internaţionale, expertiză, cercetare şi consultanţă, mediere, învăţământ, instituţii de stat şi organizaţii non-guvernamentale, corporaţii, afaceri, politici publice, comunicare, jurnalism, analiză politică.

Oferta educaţională se adresează deopotrivă studenţilor români şi celor din alte state. Viitorii studenţi ai Facultăţii de Filosofie vor putea descoperi avantajele şi diversitatea programelor de studii, profesori foarte bine pregătiţi, un curriculum inovator şi o cultură a comunicării deschise.

Sunt disponibile locuri la buget şi locuri cu taxă.

Pentru detalii privind structura programelor de studiu, oportunităţile profesionale, numărul de locuri şi calendarul admiterii, vă rugăm să consultaţi site-ul web al Facultăţii de Filosofie: www.filosofie.unibuc.ro

Lista programelor de studii pentru care se organizează admitere în septembrie 2016:

Licenţă: Filosofie şi Filosofie-Studii Europene – Program de studiu cu frecvenţă, 3 ani.

Masterate: Programe de studiu cu frecvenţă, 2 ani.

Etică aplicată în societate, afaceri şi organizaţii (în limba română)

Istoria şi circulaţia ideilor filosofice (în limba română)

Studii de dezvoltare internaţională şi etica relaţiilor internaţionale (în limba română)

Studii europene şi etica relaţiilor internaţionale (în limba română)

Istoria şi filosofia ştiinţei (în limba română)

Filosofie analitică (în limba engleză)

Administrarea afacerilor (în limba engleză)

Comunicare interculturală (în limba engleză)

Management intercultural (în limba engleză)

Globalizare şi diplomaţie culturală (în limba engleză)

Doctorat: Program de studiu cu frecvenţă, 3 ani.

Filosofie (Metafizică, Ontologie, Logică, Epistemologie, Filosofia ştiinţei, Filosofia limbajului, Filosofia minţii, Filosofie socială şi politică, Filosofie morală, Etică aplicată, Estetică, Filosofia istoriei, Filosofie antică, medievală şi contemporană, Etica relaţiilor internaţionale, Filosofie şi diplomaţie culturală).