Facultatea de Matematică şi Informatică a Universităţii din Bucureşti organizează lecţii de pregătire gratuite pentru aproximativ 350 de viitori candidaţi în 2020 la unul din programele de studiu ale facultății.

Lecţiile au loc la sediul facultăţii (Str. Academiei nr. 14), în perioada februarie – mai, în zilele de sâmbătă, în intervalul orar 10:00-14:00, la disciplinele matematică (de la 10:00 la 12:00) şi informatică (de la 12:00 la 14:00).

Toţi cei înscrişi vor beneficia de lecţii de pregătire pe teme precum Inducţia matematică. Combinatorică. Binomul lui Newton; Funcţii. Interpretarea informaţiilor grafice; Limite de şiruri. Limite de funcţii; Trigonometrie. Aplicaţii în geometrie; Metode analitice în geometrie etc.

Calendarul complet al lecţiilor poate fi consultat aici.

Periodic, în funcţie de prezenţa elevilor la lecţii, lista celor înscrişi va fi actualizată.

Pentru mai multe informații accesați site-ul Facultății de Matematică și Informatică.